Başar Ambalaj'ın İş Akış Süreci

Başar Ambalaj'ın İş Akış Süreci

Talep Değerlendirme Süreci

Tüm çalışmalarımızın temelini oluşturan "Talep Değerlendirme" sürecinde; öncelikle firmanızın ihtiyacının net olarak belirlenebilmesi için bir briefing toplantısı organize edilir.


Bu toplantıda varsa geçmiş projeler üzerinden geçilerek, yeni ihtiyaçlar net olarak belirlenir. Mevcut ürünlerin nasıl geliştirilebilineceği üzerinde fikir alışverişinde bulunulur.


Ürün Geliştirme Süreci

Belirlenen talepleri karşılamaya yönelik olarak tasarımcılarımız tarafından tasarım konseptleri oluşturularak tarafınıza sunulur.


Beğenilen tasarımın bir numunesi üretilerek firmanıza sunulur. Bilgisayar ortamında farkedilemeyen detayların üzerinden geçilerek, üretimine başlanılacak olan ürüne son hali verilir.


Numune üretimi esnasında; kullanılan malzemelerin üretim esnasındaki etkileri, üretim süresini oluşturan temel işlemler vb. gibi reel faktörler gözlemlenerek iyileştirme çalışmaları yapılır.


Üretim Planlama

Kesinleşen ürün & talep edilen adet için ihtiyaç duyulan malzemenin zamanında tedariği ile ilgili olarak hammadde tedarikçilerimiz ile koordinasyon oluşturulur.


Üretim aşamalandırılarak, her aşama için ihtiyaç duyulan iş gücü ve zaman belirlenir. Farklı üretim planları ile bu girdilerin en verimli şekilde kullanılması sağlanır


Üretim

Oluşturulan üretim planına uygun olarak, belirlenen termin içerisinde üretim gerçekleştirilir.

Lojistik

Üretimi tamamlanan standlar, firmanız tarafından bildirilecek dağılım listelerine göre, belirlenen bayi&distribütör noktalarına sevk edilir.


Aynı zamanda, sahip olduğumuz geniş depolama alanı sayesinde, talep etmeniz durumunda üretimi tamamlanan standlar ileri bir tarihte sevk edilmek üzere depolanır.